Etkinlik Takvimi
23.06.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk'ta Türkmenelililer Unutulmadı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 31.03.2017 14:08:00

 

 

Selçuk Üniversitesi, Türkmeneli Dernekler Federasyonu ve Türkmeneli Gençlik Topluluğu’nca düzenlenen  “Çanakkale ve Kut’ül-Amare Zaferi’nde Türkmenler ve Irak’ta Türkçe Eğitiminin Dünü Bugünü”paneli, Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

                Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki panele, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi  Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hilmi Özden, Türkmeneli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sezer Ertunç, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 


 
              Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkmeneli Gençlik Topluluğu Başkanı Yusuf Ada, "Bizler Selçuk Üniversitesi’nden mezun olurken yalnız birer bilim adamı değil, aynı zamanda fikri hür, geçmişine ve tarihine saygılı, bilgili insanlar olarak Irak ve Türkmeneli’ye hizmet etmek amacıyla hareket ediyoruz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin hocamıza teşekkür ederim”dedi.

 


 
                        DR. BEYATLI, “KARDEŞLİĞİ BIRAKMAYACAĞIZ”
 

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, “Biz Türkler, insanları etnik gruplarına göre ayıran bir millet değiliz. Çanakkale Harbi'nde vatan topraklarımızın savunulması için sadece Türkler değil, Kürtler ve diğer tüm etnik kardeşlerimiz de 'Bu toprakları kimseye vermeyiz' diyerek şehadet mertebesine ulaşmışlardır. Irak’ta yaşayan kardeşlerimiz yalnız coğrafi olarak değil, düşünce olarak da birbirinden ayrılmak için yapılan oyunlarla karşı karşıyadır. Selçuk Üniversitesi, Türkmeneli öğrencilerine birliktelik içinde nasıl yaşanacağını,  ayrımcılık yapmadan bir ülkenin nasıl kalkınacağını öğretiyor. Ve elbet bir gün bu kara bulutlar Irak'ın üzerinden dağılıp gidecektir.  Iraklı Arap'ı, Türk'ü, Kürt'ü Türkiye'nin yaptığı yardımları unutmayacaktır"şeklinde konuştu.

 


 
                PROF. DR. KARABULUT, “BİZİ ASLA BÖLEMEYECEKLER”
 
           Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, ‘muasır medeniyetler seviyesi’ hakkında ise şunları kaydetti: "Muasır medeniyetler denen bu sözde medeniyet sahipleri, İslam dinine ve Türkler'e savaş açmış durumdalar. Biz kan, acı, zulüm ve gözyaşı üzerine kurulu bu medeniyetleri tanımıyoruz ve tel’in ediyoruz. Hak ve adalet temelli bir medeniyetin nasıl yaşanacağını tüm dünyaya göstermiş bir milletin evlatlarıyız,  sadece coğrafyalarımız farklı. Aramıza sınır çizenler, bizim gönül ve İman bağlarımızı asla kopartamadılar, kopartamayacaklar. Asla bizi bölemeyecekler. Bizim tüm çabamız bunun içindir" ifadelerini kullandı.

 

 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk