ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI
Bölüm/Program Açılması

Güncelleme Tarihi (19.03.2019)

    Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulularında bölüm/program açılması tekliflerinde aşağıdaki form doldurulduktan sonra, ayrıntılı gerekçeli Fakülte/Yüksekokul Kararı ile Başkanlığımıza pdf (imzalanan formun taratılmış olanı) ve word olarak EBYS ile gönderilmelidir.

  Meslek Yüksekokullarımız tekliflerini doğrudan Başkanlığımıza değil Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğüne gönderecektir. Yazılar Başkanlığımıza Koordinatörlük aracılığı ile gelecektir.

   İlk defa bölüm/program açılıp açılacak olan programa öğrenci alınması tekliflerinde bu form ile birlikte  öğrenci alınmasına ilişkin formlar da doldurulacaktır.

   Bölüm/Program açılması teklifi Öğrenci Alınması teklifi ile birlikte yapılmış ise, ilk olarak YÖKSİS'e Bölüm/Program Açılması teklifi girilecektir. Daha sonra YÖK, Bölüm/Programın açılmasını uygun görür ise  Öğrenci Alınması teklifi girilecektir. İki teklif aynı anda sisteme girilememektedir. 

   Yazı ve formlar EBYS'den gönderildikten sonra ayrıca fiziki olarak çıktılarının gönderilmesine gerek yoktur.

   Başvuru yapılırken bölüm/programda kayıtlı öğretim elemalarının YÖKSİS'te bulunan özgeçmişlerinin güncel olması gerekmektedir. Başvurudan önce öğretim elemanlarına bilgi verilmesi, sistemden bilgi güncellemerinin yapılmasının sağlanması gerekmektedir. Öğretim elemanlarının özgeçmiş bilgileri eksik ve güncel olmayan teklifler YÖK tarafından iade edilmektedir.

    Başvuru yapılan bölüm/program altında bulunan (kadrosu o bölüm/programda bulunan) öğretim elemanı sayısı yetersiz ise ve ya o bölüm/program kadrosunda hiç öğretim elemanı bulunmuyor ise yapılan başvuru YÖK tarafından iade edilmektedir.

    Yapılacak teklif sayısı iki ve daha fazla ise fomlar bir klasör içerisinde toplanıp .rar olarak sıkıştırılıp EBYS' ye eklenerek gönderilebilir. 

Bölüm/Program Açılması Bilgi Formu